1920’li yıllarda Rusya’da büyük bir devrim yaşanmıştır. Avrupa’da yaşanan olaylar bitmeyince Birinci Dünya Savaşı yarıda kesilmiştir. Rusya’daki devrimden kaçan Rus asilzadeler, güzellikleri dillere destan Rus kızları, işgal edilmiş olan İstanbul’a doğru yola çıkmışlardır. Bir yanda Anadolu’da kanlı bir savaş, diğer yanda ise İstanbul’un yeni oluşan gece hayatı… İstanbul tarihinde ilk kez bu bambaşka kadınlarla tanışacak. Agafya, gurbette yaşanan kanlı bir aşkın hikâyesini anlatıyor bizlere.

Anton, Nataşa (Agafya), Olga ve Kotik’in üç yılda değişen hayatını okuyacağız bu kitapta.

Agafta: Yüce Aşk!

Anton, bir İngiliz gazetecidir. Kendisini tesadüfen İstanbul gemisinde bulur. Kamarasından çıktığı anda, karşısında kızıl saçlarıyla Agafta’yı görür. O anda Agafta’ya aşık olduğunu hisseder. Ama zaman içerisinde aşkına bir karşılık alamadığını görür. Çok üzülen Anton yinede aşkından vazgeçmez. Aksine aşkı giderek artar.

Agafya

Agafya

Agafta ise Anton’nun tersine Japon bir Samuray olan  Tegami’den hoşlanır. Tegami ve Agafta’nın aşkı bilindiğin dışında, hem sevgi hem nefret barındırıyor. Ve aşkları ikisine de zarar veriyor.

Yazar Ertürk Aksun, Agafta, sevdiği kadının yıllarca bir başkasıyla olmasından dolayı yaşadığı acıyı çok gerçekçi bir şekilde anlatıyor.

Agafta çocukluğundan beri çok acılar yaşamış, içinde intikam duyguları besleyen güçlü bir kadındır. Ama bu kitapta tek platonik âşık Anton değildir. Olga’da Anton’u kahramanı olarak görüp, ona karşı duygular besler.

Agafta’nın çok farklı bir konusu var. Ertürk Aksun, sadece aşk ve savaş üzerine bir kitap yazmamış, aşkın, sevginin gerçekliğine de dikkat çekmeye çalışmıştır. Karakterler çok güçlü ve gerçeğe oldukça yakındır. Bu kitabı kesinlikle okunacak kitaplar listenizin en başına koymalısınız.

Sayfa Sayısı: 464        

Yayın Yılı: 2004

ISBN: 9786054994069

 

Etiket: