Toplumun yüzeysel yaşamına, sığ değerlerine uyum sağlamayan insanın tasvirlendiği bu romanda toplumsal yaşama oldukça çarpıcı göndermeler yapılıyor.”Bozkırkurdu” içeriğinde  insanı kemiren yok olmaya sürükleyen bir bunalımdan söz etse de asıl amacı bu konu üzerinden insanlığı iyileşmeye davet etmek.

1927 yılında yayımlanan kitap Hermann Hesse’nin muhteşem bir kurguyla hazırladığı ünlü romanıdır. Kitap yazarın kendi egolarından olan Harry Haller adındaki ana karakter üzerine gelişiyor. Harry’nin kendi içindeki insan ile kurt çatışması, yeri geldiğinde benzer özellikler göstermesi kitabın konusunu oluşturuyor.

Kişilik Çatışması Yaşayanların Romanı…”Bozkırkurdu”

Bozkırkurdu

Bozkırkurdu

Hermann Hesse kitabında Haryy ile benzer özellikler gösterdiğini ve bu durumu Hary üzerine temel alarak kendi karakteristik özelliklerine de eserinde yer verdiğini açık bir dille belirtiyor. Kitapta Hary’in kendi ruhsal hastalığı öyle bir kurguyla anlatılıyor ki siz bile bazen okuduğunuzda anlam veremiyorsunuz.

Haller kendi kişiliğinin iki bölüme ayrılmasından şikayet ediyor. “Bozkırkurdu” topluma uyum sağlayabilen, insancıl yan olarak değerlendirilirken, diğer yanının ise sosyal ve kültürel yan olduğunu söyleyen yazar bu yanının sürekli savaşım ve yıkım elde etmek içinde olduğunu ve kendisine durmadan engel oluşturduğunu eleştirel bir dille ele alıyor.

Yaşadığı devrin ilerisinde olan kişilerin çektiği zorlukları anlatan bu roman toplum içinde yaşama isteksizliği olan insanları kurt olarak adlandırıyor. Yazar aynı zamanda toplum içinde sistemi değiştirenlerin, entellektüel acılar içinde kıvrananların, aylak aylak dolaşanların birer kurt olduğunu söyleyerek okurlarına da göndermeler yapmaktan kendini alamıyor. Düşünmek ve yaşamak arasında ilişki kuran yazar bu eserinde kurgusuyla tamamen insanı ele alıyor.

 

Etiket: ,