Son yıllarda dünya siyasetinin çok çalkantılı seyretmesi, demokrasi ve siyasi rejimler konusunda herkesin her zamankinden daha fazla düşünmesini sağladı. Aslında diktatörlük tarih boyunca insanların kan ağlamasına neden oldu. Hitler ve Saddam gibi unutulmayan diktatörlerin verdiği zararlar ve sebep olduğu sonuçlar yıllar geçse de unutulmayacak.

Dünyaca ünlü diktatörlerin hayatları sürekli merak ediliyor hatta bu diktatörler film ve kitaplara da konu oluyor. Tarihsel olarak en yakın örnekler İran’da yaşandı. Herkesin hem fikir olduğu konu ise bilmediklerimizin bildiklerimizden fazla olması.

Siyasetçilerin, ülke yönetimlerinin hatta kanunların bile görünmeyen yüzlerinin olduğuna inanıyoruz. Diktatörler ise, insanlık için kanayan bir yaradan farksız çünkü, rejimlerin altında ezilen ve giderek bozulan psikolojiler, insanları mutsuz ediyor.

piskloji

piskloji

Aslen İranlı olan Amerikalı psikoloji profesörü Fathali M. Moghaddam, diktatörlüğe ve siyasi rejimlere şahit olmuş bir yazar. Yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığı “Diktatörlüğün Psikolojisi” kitabında kaybettiklerini, yitirdiklerini hatta sevdiklerinin acısını anlatıyor.

Yaşanmış Gerçekler ve Diktatörlüğün Psikolojisi

Bu kitapta, diktatörlerin nasıl psikolojilere sahip olduklarını, neden böle olmak istediklerini ve diktatörlük heveslerinin insanları ne hale getirdiklerini gerçekleri birebir yaşamış bir insanın kaleminden okuyacaksınız. Biraz bildikleriniz, biraz medyadan şahit olduklarınız ama en çokta hissetmediklerinizi Diktatörlüğün Psikolojisi kitabında bulacaksınız.

Psikoloji, insan ve toplum kategorilerinin en çok satan kitaplarından biri olan eser, diktatörlüğün görünmeyen yüzünü gözler önüne seriyor.

 

 

 

Etiket: ,