Edirne Sarayı diğer ismi ile Saray-ı Cedid_i Amire, Edirne’de bulunan önemli Osmanlı saraylarından biridir. Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı’nın en görkemli ve büyük saraylarından biridir. Günümüze saraydan belirli kısımlar ulaşabilmiştir. Edirne Sarayı tarihimizi anlatan önemli bir eserdir. Tarihe ışık tutan önemli bir eser olup, tarihi sevenlere tavsiye edilir. Kendi dönemini aydınlatması ve bilgi ışığı sağlaması sebebiyle okurlara tavsiye edilir. Kitapta bir dönemin sultanları hakkında bilgi de alıyorsunuz. Sarayı kimlerin kullandığını okurken anlıyorsunuz.

Edirne Sarayı Önemli Tarihi Eserlerimizdendir

Edirne Sarayı

Edirne Sarayı

Edirne şehir merkezinin dışındadır.5 ana meydanı bulunmakta ve bu ana meydan içerisinde birçok yapıla bulunurdu. Saray Bahçesi içerde yer alırdı. Saray içi bölgesinde bulunan yerde şu an Kırkpınar güreşleri yapılmaktadır. Edirne Sarayı bir dönem kitabıdır. Edirne’de yaşanılanları gerçekliği ile ortaya koyar.

Edirne Sarayı’nın yapım aşaması II. Murat döneminde başlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet ise sarayı tamamlamıştır. Saray özellikle 19.yüzyıla kadar birçok Osmanlı padişahı tarafından kullanılmıştır. Rusları kente girmesi sonucunda büyük hasar almıştır.

93 Harbi sırasında Ruslar Edirne’yi işgal edeceği haberi üzerine vali emri ile cephanelik Rusların eline geçmesini önlemek için Saray ortadan kalkmış oldu. Sultanlar,19 yüzyıla kadar bu görkemli yapıya birçok eklemeler yapmıştır. Edirne Sarayı yenileme çalışmaları başlatılmıştır. Kitap, akıcı anlatımı ile büyük beğeni toplamıştır. Dönem hikâyesi anlatması, kitabın çok satanlar içerisinde yer almasını sağlamıştır.

 

Etiket: ,