George Orwell denildiği zaman insanların aklına gelen şeylerin başında kitaplarında yapmış olduğu ve insanları derinden etkileyen yergi gelmektedir. Çünkü gerek 1984 gerekse Hayvan Çiftliği ile insanların bir türlü dillendiremediği en büyük sorunları oldukça etkili bir dille kitaplaştırmayı başarmıştır. Bu kitaplardan bir tanesi olan Hayvan Çiftliği’nde ise daha öncesinde görülmemiş tarzda bir eser ortaya çıkmıştır.

 Topluma Hayvan Çiftliği İle Yeniden Bakın

 1940’lı dönemlerde ortaya çıkmış olan reel sosyalizm ve beraberinde gelen bütün sorunların çok farklı bir şekilde ele alındığı Hayvan Çiftliği adlı romanında adından da anlaşılacağı gibi bütün ana karakterler hayvan. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, artık bir yerden sonra sahiplerinin yaptığı zulme karşı isyan eder ve sahiplerini çiftlikten kovarlar.

Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Çiftlikte kalan hayvanlar ilk başlarda her şeyin çok iyi olacağını düşünürler ancak daha sonrasında domuzlar yönetimi ele geçirirler ve çiftlikteki hayvanları yönetmeye başlarlar. Ve hayvanlar da bu gerçeği öğrendikleri zaman iş işten geçmiş olur çünkü geçmiş dönemlerde hayvanlar nasıl zulüm görüyorsa şimdilerde yine bu sefer domuzlar tarafından zulüm görmeye başlayacaktır.

Büyüklere özgü bir masal olarak bilinen bu roman, en çok arananlar kategorisinde satışa sunulmuş. Özellikle de kitapta yer alan lider domuzun Stalin ile benzerlik göstermesi, kitabın çok daha farklı bir şekilde okunması ve incelenmesini sağlıyor. Yergi türünde benzersiz bir eser olan bu kitap artık neredeyse her kitap severin kütüphanesinde bulunuyor.

 

Etiket: ,