Bir Dilbilimci olan J.R.R. Tolkien’ ın sadece çocukları için bir masal olarak yazmaya başladığı, ütopik ve fantastik öğelerle dolu masalın, gördüğü büyük ilgi üzerine devam etmesi ve benzersiz bir çalışma örneği ile olağanüstü bir fantastik öykünün ortaya çıkmasını sağlamış oldu.

Yüzüklerin Efendisi olarak ta bilinen efsanevi öykünün başlangıç kitabı olarak görülen Hobbit, Bilbo Baggins ve büyücü Gandalf’ ın birlikte girdiği maceraları ve yüzüğün ortaya çıkması anlatıyor. Yüzüğün Bilbo Baggins tarafından nasıl ele geçirildiği, ejder Smaug’ un yok edilişi, Cüceler diyarı Erebor’ un kurtuluşu gibi, efsanenin ön safhalarını oluşturan pek çok konuyu ele alan Hobbit, ilk yazıldığı dönemden, günümüze değin en çok satılan kitaplar arasında yerini koruyor.

Hobbit

Hobbit

En Çok Okunan Kitaplar Arasında Hobbit Özel Bir Yere Sahip

Fantastik temaya sahip olmakla birlikte, iyilik ve kötülüğün savaşı, insan erdemleri ve benzeri felsefi sorgulamalarıyla birlikte, edebiyat tarihinde önemli ve benzersiz bir yer edinmiş romanın yazılışı sırasında, J.R.R. Tolkien yeni bir dünya, yeni canlı türleri oluşturmanın yanı sıra, grameride olan elfçe adında yeni bir dilde oluşturmuştur.

Her kitap kurdunun mutlaka deneyimlemesi gerektiğinizi düşündüğümüz bu eser, taşıdığı fantastik öğelerle belirli bir türe dahil gibi görünüyorsa da, eşsiz dili ve hikayesiyle daha yüzlerce yıl en çok okunan kitaplar arasında yer alacak gibi görünüyor. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok büyük bir ilgiyle karşılanan roman, sahip olduğu çeşitli özellikler sebebiyle Türkçe’ ye ancak kısa biz zaman önce çevrilebilmiş bir eserdir.

 

Etiket: ,