Son yıllarda dini içerikli kitaplar bir hayli ilgi görüyor. Özellikle erdemlerin, ahlaklı olmanın öneminin anlatıldığı kitaplara rağbet var. Ahlaki değerlerin günden güne yozlaştırıldığını düşünen insanlar erdemlerin anlatıldığı kitaplara yöneliyor. Erdemlerin neler olduğu, hangi hususlara dikkat etmemiz gerektiğini gerek Kuran’ dan, gerekse hadislerden öğreniyor insanlar. Kırk Hadiste Komşuluk, Akrabalık ve Dostluk adlı kitap, tam da bu konuda verilebilecek en iyi örnek. Yazar Mahmut Demir Diyanet İşleri Başkanlığı’ na bağlı olarak eseri yazmış.

kirk-hadiste-komsuluk-akrabalik-ve-dostluk

kirk-hadiste-komsuluk-akrabalik-ve-dostluk

Kırk Hadiste Komşuluk Akrabalık ve Dostluk’ ta Neler Anlatılıyor?

Kitap Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Müslümanlar’ ın ahlaki değerler konusunda aydınlatılması amacıyla yazılmış. Komşuluk, akrabalık ve dostluk değerleri günümüzde git gide anlamını yitiriyor. Komşularının kim olduğundan habersiz çok sayıda insan var. Diyanet bu konulardaki eksiklikleri görmüş. Müslümanlar’ a komşuluğun, akrabalığın ve dostluğun önemini hatırlatan bir eser yazma ihtiyacı duyulmuş.

Büyükşehirlerde toplumsal ilişkilerin ; özellikle arkadaşlık, akrabalık ve komşuluk işlerinin zayıfladığı hatta tamamiyle koptuğu söylenebilir. Oysaki Hz. Muhammed birçok hadisinde komşularla iyi geçinmenin, onlara kayıtsız kalmamanın önemini hatırlatıyor.

Kırk Hadiste Komşuluk Akrabalık ve Dostluk iyi okunmalı ve hayata uygulanmalı. Hz. Muhammed’ in hadisleri dikkate alınmalı. Mahmut Demir konuyla ilgili hadisleri güzel bir şekilde toplamış ve derlemiş. Müslümanlar’ ın ders çıkartması için büyük uğraş vermiş. Diyanet’ in de desteğiyle seri halinde çıkıyor kitap. Diyanet İşleri yayımladığı için ciddiyetle okunmalı. Peygamberin öğütleri dinlenmeli. Kitap ancak bu şekilde anlaşılabileceğini söylüyor.

Yazar : Mahmut Demir

Kitap Adı : Kırk Hadiste Komşuluk Akrabalık ve Dostluk

ISBN : 9789751951779

Sayfa Sayısı : 40

Yayın Yılı : 2011

 

Etiket: