Samed Behrengi, çocuk edebiyatına birbirinden farklı kült eserler kazandırmış İranlı bir yazardır. Eserlerinde özgürlük, aşk, fedakarlık gibi kavramları ele alır ve çocukların kendilerini büyüklerin dünyasına hazırlamasına yardımcı olurken masalsı bir dil kullanır. Neredeyse herkesin küçüklüğünde okuyarak bir ömür boyu hatırladığı, Behrengi’nin en bilinen eserlerinden biri olan Küçük Kara Balık orijinal adı ile Mâhi-yi Siyâh-i Kuçulu, minik bir balığın yaşadığı gölet dışındaki hayata merak duyması ile başlar.

Çocukların Ufuklarını Genişleten Küçük Kara Balık

Çocuk edebiyatının vazgeçilmez eserlerinden biri olan ve her dönemde en çok kitaplar arasında yer alan Küçük Kara Balık, sadece küçük çocuklar için değil aynı zamanda büyükler için de büyük bir önem taşır. Birçok insanın hayatının bir döneminde tekrar okuduğu ya da okumak istediği bu kitap hataları ile var olan bir canlının merakını, heyecanını, özgürlüğe olan ilgisini anlatır.

küçük karabalık

küçük karabalık

Samed Behrengi tarafından kaleme alındığında amacı sadece bir büyüğün dilinden anlatılan ve küçükleri büyüleyen bir kitap olması değildir. Aynı zamanda her yaştan insanın kendini bulabileceği ve saf özgürlük duygusunu aşılayan bir kitaptır. En ideal okuma yaşının minimum 7 yaş olma sebebi ise tam olarak kavranabilme ve anlatılmak istenenin tüm temel hatlarıyla anlaşılabilir olmasıdır. Tabi daha küçük yaşlardaki çocuklarda bile heyecan ve merak duygusunu canlandırabilir.

Yazar:Samed Behrengi

Kitap Adı:Küçük Kara Balık

ISBN: 9786055340544

Sayfa Sayısı:  64

Yayın Yılı: 2015 

 

Etiket: