1943 yılında yayınlanmış olan ve New York’ta bir otel odasından yazılarak milyarlarca kişiye sunulan Küçük Prens, yazıldığı günden bu yana beğeniyle okunmaya devam eden bir öykü kitabı olarak biliniyor. Pek çok insan öykü denildiğinde sadece çocukların okuyabilecekleri tarzda şeyleri düşünse de bu kitap onlara çok farklı bir öykü deneyimini de sunmuş oluyor.

 Küçük Prens’in Büyük Dünyası

 Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılmış olan Küçük Prens adlı kitapta küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin yaşamları anlatılıyor. Ve bu yaşantı da doğal olarak olanca masumiyeti ile kitapta kendine yer buluyor. Bu anlatım insanları o kadar etkiledi ki Fransa’da 50 franklık banknotların üzerinde, yazarın kendi çizimi olan Küçük Prens ile yazarın resmi basılmıştır.

Küçük Prens

Küçük Prens

Kitapta ana karakter olan Küçük Prens ve Sahra Çölü’ne düşen bir pilot karşılaşırlar ve böylece unutulmayacak bir kitap ortaya çıkar. Küçük Prens kitap boyunca çok sevdiği küçük çiçeği ile neden anlaşamadığı, neden sürekli sorular sorduğu, gitmiş olduğu birçok gezegende kimlerle karşılaştı gibi sorulara bıkmadan cevap veriyor.

Küçük bir insanın gözünden büyükleri anlatan kitap daha yayınlandığı ilk günden bu yana en çok arananlar kategorisi altında satışa sunuluyor. Böylece insanlar ister daha öncesinde okumuş olsunlar isterse de yeniden okumak ve kitaplıklarına klasik olarak da adlandırılan bu eseri eklemek isteyenler kitabı satın alarak okumaya başlayabilir.

 

Etiket: ,