Roman kategorisinde Ferzan Özpetek, ikinci kitabı ile okurları ile buluşuyor. Anı ile karışık roman tadına bir kitap olan Sen Benim Hayatımsın, yazarın İtalya’da yaşadığı dönemleri kapsıyor.

Yazarın ailem diye tanımladığı ve çevresinde yaşayan insanların öyküsü, kitapta etkileyici bir dille anlatılmış. Ferzan Özpetek kitabında, çevresindeki insanların farklı yönlerini anlatıyor. Sen Benim Hayatımsın, yazarın 39 yılının geçtiği Roma’da bir apartman dairesinde yaşadıklarını konu alıyor.

Sen Benim Hayatımsın Özeti

70’li yıllarda, henüz toy bir delikanlı iken geldiği Roma’da, yıkık bir dökük apartmanda yaşamaya başlar. Yazar burada değişik ve renkli kişilerle tanışır ve kısa zamanda bir aile gibi olurlar. Apartman’da geleneklerine bağlı birkaç ailenin dışında, farklı kişiliğe sahip insanlar yaşar. Yazar daha çok bu insanlar ile yaşadıklarını kitaba konu olarak almış.

sen benim hayatımsın

sen benim hayatımsın

Bu kişilerden bazıları, o zaman toplum dışına itilmiş, eşcinsel kişilerdi. Ancak yazar bu kişiler ile aile olduğunu anlatıyor. Her Pazar kahvaltılarını, apartmanın teras katında birlikte yaparlar. Vera bu kişiler arasında en ilginç karaktere sahip olan kişiydi.

Roma’nın ilk eşcinsellerinden bir tanesi idi. Çok iyi kalpli birisiydi. Öldüğünde ise yazarda dahil olmak üzere, çevresindeki kişiler oldukça üzüldü. Bir gün yazarın amcası, İstanbul’dan yazarı ziyarete gelir. Yazar amcasını çok iyi bir şekilde ağırlar ve Roma’nın birçok yerini amcasına gezdirir. Ancak amcası, çevresindeki bu insanları yadırgar.

Yazar: Ferzan Özpetek

Kitap Adı: Sen Benim Hayatımsın

ISBN: 9789750727733

Sayfa Sayısı: 240

Yayın Yılı: 2015

 

Etiket: