Türk edebiyatına yön vermiş yakın dönem başarılı şairlerimizden Cemal Süreya şiir dizisi olarak tüm şiirlerinin bir araya toplandığı Sevda Sözleri adlı eser, en çok satanlar kategorimiz altında yer almakta. Öncelikle şiirleri ile sonrasında günceleri ve denemeleri ile Türk edebiyatı içinde kendine özgü tarzı ile bir ekol oluşturmuş büyük şairin şiirleri kendi içinde sorgulatan, duygulandırılan ve içsel bir yolculuğa çıkartmakta.

Şiirlerinde bireyin kendine özgü sorunlarının yanı sıra çokça kadın öznesi içinde toplumsal sorunların satır arası mesajlar ile işleyen entelektüel şairin kadın sorunsalı üzerine yazdığı şiir dizi olan Üvercinka adlı kitabı şairin derin tarzını ortaya koyduğu bir başyapıt niteliğindedir. Kadının üretkenliği, fedakarlığı, inceliği ve sevgi dolu yaklaşımı ile kadı dünyası içinde karakterler duyduğu saygıyı ve hayranlığı hemen her şiirinde dile getiren şair, tek bir cümleye pek çok şeyi sığdırdığı sıra dışı dizeleri ile bilinmekte.

Sevda Sözleri

Sevda Sözleri

Sevda Sözleri Belleği

Hemen her şairin ya da edebiyatçının güçlü beslenme kaynağı olan aşk ekseninde yazılmış şiirlerinde kadın olgusunu anlatan ve sevdaya dair dizelerde kadını yücelten yaklaşımı ile Türk şiirine farklı bir boyut kazandırmış olan şair, aynı zamanda kadının ezilmişliği ve öteki kalıbında görülmesini pek çok eserinde ustaca irdelemektedir. Büyük şair Cemal Süreya şiirini en iyi biçimde sergileyen Sevda Sözleri adlı kitap şiir tutkunları için başucunda bulundurulması gereken oldukça özel bir eser.

Yazar: Yazar: Cemal Süreya

Kitap: Sevda Sözleri

ISBN: 9753634564

Sayfa Sayısı: 329

Yayın Yılı: 2014

 

Etiket: ,