Çok satanlar bölümümüze girmeyi başaran bu dünyaca ünlü yapıt Albert Camus imzalıdır. Konusu bakımından felsefi içerikli olan kitap günümüze kadar yazılmış en iyi felsefe kitapları arasında yerini alıyor. Genel olarak konusu intihar olan kitapta insanların eğilimleri, neden intihara teşebbüs ettikleri üzerinde durarak yanıt arıyor.

 

Sisifos Söyleni

Sisifos Söyleni

Sisifos Söyleni İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayınlanan yaşamı sorgulayan bir eserdir. İnsanların varoluş nedenimizi ararken intihara sürüklendikleri, yaşama arama çabaları gibi konuları işleyen yazar bu esrarengiz olaylardan ustaca bahsederek okuyucuları içerisine çekmeyi başarıyor. Yirminci yüzyılda yazılan en iyi felsefi kitaplar arasında gösterilen eser Tahsin Yücel tarafından dilimize çevrilerek okuyuculara sunulmuştur.

 

Sisifos Söyleni İle Hayatın Anlayın

 

Sisifos Söyleni kitabının baş karakteri Sisifos tanrılar tarafından cezalandırılarak taş taşımak zorunda bırakılmıştır. Üstelik bu taşı sürekli olarak yukarı taşıması gerekirken yukarı çıkardığında bu taş tekrar aşağıya yuvarlanmaktadır. Mecburiyetten bu cezayı kabul eden Sisifos tüm gayretiyle sürekli olarak taşı yukarı çıkarıp durmaktadır. Albert Camus işte bu noktada saçmalık kavramını tanımlayarak boşuna olmasını bildiği halde tüm gücüyle gayret eden direnen insanı tanımlar. Yaşamın anlamının sadece dünya üzerindeki kötülüklere, saçmalıklara başarısız olunacağını bilindiği halde karşı gelinerek öğrenilebileceğini vurgular. Yalnızca insanlığın gerçek gücünü böyle bir direnişle kazanabileceğine inanır. Dünyada birçok kişi tarafından okunan bu kitap aynı zamanda felsefe kitapları arasında üst düzey kitaplarda yerini alıyor. Nobel Edebiyat Ödülü bulunan bu yazarın kitabını elinize aldığınızda bir daha bırakmak istemeyeceksiniz.

 

Yazar: Albert Camus

Kitap: Sisifos Söyleni

ISBN: 9789755107264

Sayfa: 160

Yayın yılı: 1997

 

 

 

Etiket: